Historia

Budynek składa się z trzech skrzydeł, które zamykały wewnętrzny dziedziniec. Fasadę projektował architekt Albert Guenzel, natomiast wnętrza były autorstwa Rudolfa Kolocha. Ze względu na swoją szczególną lokalizację, budynek przyjął odpowiedni do niej kształt. Narożnik zaakcentowano trójbocznym ryzalitem, zwieńczonym belwederem i kopułą.

Jak na tamte czasy hotel posiadał wysoki standard i był bogato wyposażony. Miał zainstalowane centralne ogrzewanie, światło elektryczne, a także telefony. W budynku znajdowała się pralnia mechaniczno-elektryczna, a między piętrami kursowała nowoczesna winda.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej hotel pełnił funkcję szpitala dla żołnierzy radzieckich. Działał przez rok, do 1946 roku, kiedy to hotel przejęły władze miasta i podporządkowały przedsiębiorstwu „Hotele Miejskie”.

Historia c.d.

Od początku istnienia jednym z największych atutów hotelu było jego położenie: w ścisłym centrum, blisko ul. Piotrkowskiej, w pobliżu dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwykłe ruchliwe skrzyżowanie w sercu miasta.

Hotel Polonia był ulubionym hotelem znanych gwiazd filmu i sceny, takich jak np. Hanka Bielicka, która miała tu swój apartament i przebywając w Łodzi, najczęściej spała właśnie w Polonii. Studenci łódzkiej „Filmówki” wykorzystując klimat początku XX w często kręcą tu etiudy filmowe.

+48 42 632 60 01

recepcja@palac-polonia.pl

Gabriela Narutowicza 38
(róg ul. Narutowicza i ul. Kilińskiego)
90-135 Łódź